Czynniki kształtujące Szwajcarię

W jaki sposób Szwajcaria pozostaje nadal państwem neutralnym? Jaki wpływ ma na to polityka prowadzona przez SVP?

Na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź w artykule „SVP: Protestancka etyka pracy i katolicka zasada subsydiarności jako czynniki kształtujące Szwajcarię”, którego autorem jest Mark R. Royce.

Autor przygląda się w nim bliżej działaniom oraz programowi  Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która miała największą liczbę mandatów w parlamencie w latach 2015-2019.

Na wstępie przedstawia nam ustrój polityczny tego fascynującego demokratycznego państwa oraz wyjaśnia, dlaczego Szwajcaria nie ma jednego prezydenta ani premiera.

W dalszej części artykułu Mark R. Royce zwraca naszą uwagę na zasady ideologiczne Szwajcarskiej Partii Ludowej oraz wyjaśnia jaki wpływ na neutralność państwa oraz niechęć do przystępowania do międzynarodowych organizacji  ma obowiązująca demokracja bezpośrednia.

Ważne miejsce w programie SVP znajduje kwestia ochrony krajowej wolnej przedsiębiorczości. W Szwajcarii obowiązują liczne praktyki merkantylistyczne, które nie są powszechnie stosowane. Jednocześnie partia rządząca sprzeciwia się wszelkim podwyżkom jakichkolwiek podatków oraz przekonuje, że państwowe media również powinny uczestniczyć w wolnorynkowej konkurencji.

W artykule poruszona jest również kwestia imigrantów, którzy stanowią znaczną cześć mieszkańców tego kraju. Autor przedstawia jakie wymagania powinna im stawiać Szwajcaria oraz co może zrobić, aby utrzymać obecny wysoki poziom życia obywateli.

Ważnym czynnikiem, który wpływa na kulturę oraz politykę, jest światopogląd oraz podstawowe wartości wiary chrześcijańskiej. SVP podkreśla jej wagę akcentując szczególnie katolicką zasadę subsydialności oraz protestancką etykę pracy, które w znaczącym stopniu ukształtowały obecne społeczeństwo Szwajcarii.

Choć polityka Szwajcarii rzadko zwraca uwagę świata, to jednak inne kraje powinny czerpać inspiracje z państwa, w którym jest tak wiele osób mających zdecydowane zasady i poglądy.

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu dostępnego tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *