Dlaczego WIR?

Dlaczego WIR? – Czyli demokracja bezpośrednia?

Dosyć powszechnie uważa się, że mamy w Polsce demokrację, bo możemy jeszcze krytykować rządzących, bo nie ma instytucjonalnej cenzury, bo obok reżimowych są jeszcze wolne media (chociaż nie wiadomo jak długo i czy napewno wolne). Tak, to jeszcze mamy i będziemy mieć tak długo, jak długo wódz rządzącej większości sejmowej zechce. Parę miesięcy temu wymieniając czynniki wpływające na to, że mamy jeszcze demokrację napisalibyśmy, że nie pałują demonstrantów. Dziś już nie możemy wymienić tego czynnika demokracji. Pałują.

Co zrobicie jeśli którejś nocy sejm uchwali restrykcyjne ustawy, senat z rana klepnie bez uwag a Pan Prezydent pośpiesznie podpisze? Nic nie zrobicie, bo nie będziecie mogli nic zrobić. Będzie tak samo jak z ustawami o zwiększeniu wieku emerytalnego, sześciolatkach w szkole, reformą szkolnictwa, o sądownictwie, czy o przerywaniu ciąży.  Nieskutecznie zademonstrujecie, policja was spałuje lub ukarze mandatami, a następnie  zajmiecie się własnymi życiowymi sprawami. Wasze hasła NIE POZWOLIMY, ZABRONIMY, NIE ZGODZIMY SIĘ, czy WY….DALAĆ, a nawet ***** ***. możecie sobie między bajki włożyć.

 Czy tak jest tylko wówczas kiedy większość w sejmie ma PiS? Nie. Tak jest niezależnie od tego kto rządzi. Opozycja parlamentarna i obywatele w takim ustroju nie mają żadnego znaczenia. Jeżeli autokratyczny przywódca czegokolwiek się obawia, to spadających słupków sondażowego poparcia, ale jak widzimy znaleziono na to lekarstwo. Poparcie można kupić pieniędzmi wyborców wypłacając dużym grupom społecznym 500+ czy emeryturę+.

Niezależnie od opcji politycznej każda większość sejmowa uwłaszczy się na Polsce. Ćwiczymy to już ponad 30 lat. Partie polityczne prą do władzy właśnie dlatego, że jest to fajny biznes. Odpowiedzialność przed Bogiem i historią a apanaże olbrzymie. Załapanie się do zarządu spółki skarbu państwa ustawia podnóżka prezesa lub jego rodzinę na całe życie. W ciągu dnia zarobić może więcej niż wielu z nas przez cały rok. To się nazywa wówczas realizacją programu wyborczego. Mają prawo to korzystają.

Państwo prawa chroni obywatela przed przemocą prawa!

Co możemy zrobić aby uzdrowić demokrację i umiejscowić obywateli na pierwszym miejscu w hierarchii władzy?

Powinniśmy zmienić konstytucję i wprowadzić do niej Weto Obywatelskie, Inicjatywę Obywatelską i Referendum. To są podstawowe instrumenty prawne zabezpieczające kraj przed samowolą władzy.

Na potwierdzenie słuszności prezentowanych tu idei oddajmy głos zawodowym politykom z partii Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia wie i potrafi uzasadnić dlaczego krajowi potrzebna jest demokracja bezpośrednia, niestety wie o tym tylko będąc w opozycji. Zobaczcie i posłuchajcie.

Zainteresowany? Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *